Вишиваємо маки

Знову візерунки з «Радянської жінки» та ще деяких книжок.

На цей раз — МАКИ.

 У книжці «Знаки 155 стародавніх українських вишивок» (видавництво — Київ: Бібліотека журнал «Соняшник», рік випуску — 1992, автор-упорядник — Т. О. Островська) написано так:

Маки в українських піснях часто – символ краси й молодості, а ще – символ сну.

З давніх-давен на Україні святили мак і обсівали людей і худобу, бо вірили, що мак має чарівну силу, яка захищає від усякого зла.

А ще вірили, що поле після битви навесні вкривається маками. Ніжна трепетна квітка несе в собі незнищенну пам’ять народу. Дівчата, в сім’ї яких був загиблий, з любов’ю і сумом вишивали узори маку на сорочках, а на голови клали віночки з семи маків, присягаючи цим зберегти й продовжити свій рід.

Ці візерунки маків з журналу «Радянська жінка» підготував Михайло Покиданець з Калуша Івано-Франківської області. 

 А ці схеми візерунків маків з книжки «Знаки 155 стародавніх українських вишивок»:

А ця схема макової квіточки для вишивки гладдю з книжки С.Нестерук «Узоры из бабушкиного сундука» (Киев МЧП «Анфас» 1993):

  

А ось ще маковий мотив з журналу «Валентина» (рік приблизно 1993-1996):

   

І на додачу букетик з маків та ромашок (зошит видавництва Школярик):

Візерунки «Фіалки трикольорні»

Візерунки квітів фіалок трикольорних або братків, як їх називають у народі, підготував Михайло Покиданець з Калуша Івано-Франківської області. Ці схеми також з журналу «Радянська жінка».

Про символіку цих квітів.

Фіалка триколірна (братки) — це скромна проста квітка, котра росте на полях, іноді й поблизу людських осель, на городі. Квітка символізує прагнення до знання, допитливість.

Існує легенда, що фіалка – це обличчя однієї жінки, перетвореної на квітку, через те, що любила зазирати, куди було заборонено.

 

А ці схемі квіточок братків для вишивки гладдю з книжки С.Нестерук «Узоры из бабушкиного сундука» (Киев МЧП «Анфас» 1993):

 

Гуцульські орнаменти

У мене назбиралося чимало схем зі старих журналів, переважно з «Радянської жінки».

Ці візерунки підготував Михайло Покиданець з Калуша Івано-Франківської області. Ними пропонувалося оздобити скатерті, серветки і блузи. Гадаю (поправте, якщо помиляюсь), що ці візерунки мають гуцульське коріння. Маю альбом Ксенії Колотило з гуцульськими мотивами — дуже схоже.

Гуцульські вишивки відзначаються різноманітністю геометричних та рослинних візерунків, багатством композицій, кольорових поєднань, здебільшого червоного з жовтим та зеленим, причому червоний домінує. Жовтого може бути кілька відтінків, що надає вишивці золотавого відблиску. Типовим для Прикарпаття є густе заливання тла, коли велика кількість дрібних елементів заповнює площину орнаменту і візерунок окреслюється тонкими просвітами.

Скатертина з пасхальним мотивом

Спочатку думала цю скатертину показати ближче до Пасхи. А потім вирішила це зробити раніше — часу до свята ще досить багато, можливо, хтось надихнеться цією роботою і вишиє щось пасхально-святкове.

Досить давня моя робота, років з 8 назад вишивала. Накриваю стіл цією скатертиною виключно раз на рік. 🙂

Схема вишивки з журналу Burda (спецвипуск з вишивкою за один з років 1993-1997, гадаю). У мене залишились лише ксерокопія схеми. Розмір скатертини — 120 х 120 см. Розмір вишивки — 47 х 47 см. Техніка — вишивка болгарським (подвійним) хрестиком* .

 

 

 Власне, схема вишивки зі скатертини по частинам (якість не дуже, схема тільки у такому вигляді залишилась):

А це схеми до двох картинок з пасхальними яйцями:

*Для тих, хто не знає: болгарський хрестик складається з чотирьох стібків, що перехрещуються — двох по діагоналі і двох по основі. Роблять кожен хрестик окремо. Спочатку «простий» хрестик, потім після другого стібка голку вколюють на середину між двома верхніми проколами, роблять поздовжній стібок зверху вниз і так само поперечний зліва направо.

Картина «Христос Вседержитель»

Цю картину вишивала також Таня.

Техніка — вишивка бісером. Основа — канва з малюнком. Бісер по кольору та фактурі підбирався самостійно. Розмір картини — 46 х 38 см.

Картина «Кінь у квітучому саду»

Цю картину моя сестричка Таня вишивала три роки тому.

Техніка — вишивка бісером. Основа — канва з малюнком. Бісер по кольору та фактурі підбирався самостійно. Розмір картини — 37х28 см.