Михайло Покиданець — «той, хто вишиває»

Час від часу у блозі я викладаю орнаменти вишивок зі старих журналів, насамперед з «Радянської жінки».
Автором або власником екземпляру колекції багатьох тих вишивок є Михайло Покиданець, Заслужений майстер народної творчості України.

Взагалі Михайло Покиданець має одну з найбільших в Україні колекцій узорів народної вишивки Поділля, Буковини, Гуцульщини, Бойківщини та Лемківщини. Заздрю йому неабияк!

Крім того, що він колекціонує та створює власні узори, він прегарно вишиває «рушники, серветки, сорочки, блузки та ін. Працює у різних вишивальних техніках: від хрестика — до низинки, мережок, стебнівки, ретязів, виколів, ляхiвок, настилy, поверхниці, кісок тощо.»

Якось давненько бачила сюжет про нього у  новинах якось каналу. А саме про те, що пан Михайло вишиває «Шевченкове слово». І не просто вишиває вірші, а, як було сказано, відтворює поезію Шевченка в символах. А ще поетичними рушниками Михайла Покиданця мають оздобити ексклюзивне видання «Кобзаря».

І от нещодавно натрапила на таку інформацію:

«Замість запланованих 18 рушників Михайло Покиданець вишив 26. Такої колекції на тему творів Тараса Шевченка, запевняє майстер, немає ні в Україні, ні, можливо, у світі.
Михайло Григорович розповів, як виглядатиме подарункове видання «Кобзаря»:
– На титульній сторінці буде портрет молодого Шевченка, який я вишив давніше. На першій та останній – «Заповіт» у різних варіантах. Відкриватиме «Кобзар» вишита ікона Почаївської Божої Матері, яку зобразив на своєму малюнку Тарас Григорович. Ілюстрації рушників до відповідних творів займатимуть цілі сторінки. Крім того, буде вміщено окремі цікаві фрагменти в збільшеному вигляді. Робота над «Кобзарем» повинна розпочатися найближчим часом. Однак мене дуже хвилює його доля, адже контракту з видавництвом я не підписував. Я навіть згоден не отримати жодної копійки за свої роботи, хоча і полотно, і нитки купляв за свої гроші. Для мене головне, щоби не пропала моя важка дворічна праця.»

І ще:

«Обкладинку для вишиваного «Кобзаря», який мав би бути першим у світі, ілюстрованим рушниками, Михайло Покиданець вишивав хрестиком меншим, ніж міліметровий. На ній зображений молодий Шевченко. Але біда в тім, що роботи здані вже два роки тому, а книги досі нема. Михайло Григорович сказав, що вона мала з’явитися на світ у Тернополі, але людина, котра відповідає за її видання, навіть на виставку не прийшла.»

Нехай Бог йому у цій добрій справі допомагає!  Сподіваюсь, що книга таки вийде. Буду чекати з нетерпінням можливості побачити його роботи на виставках, а книгу у продажу.

Ось персональна сторінка Майстра у «Рукотворах» — http://rukotvory.com.ua/myhajlo-pokydanets/

І на додачу — кілька узорів з «Радянської жінки» з колекції Михайла Покиданця: